У Америци има око 4.000 универзитета, што и није вест за новине, али јесте ако се зна да је Српкиња на челу једног од њих. Гордана Пешаковић је декан Пословног факултета Херзинг универзитета у Орланду на Флориди и вероватно је данас једина жена српског порекла која је на челу једне овакве институције у Америци. Гостујући је професор на универзитетима у Кини, Аргентини, Тајланду, Чилеу...
Ова невероватна жена пуна енергије и идеја, која прича као да предаје књижевност, уз лекције о међународном бизнису, учи Американце о методама научноистраживачког рада, микро и макро економији... Написала је шест књига поезије и једну путописа, има пријатеље широм планете, а корене није заборавила: иницијатор је акције „Београдски читач”, често је у Србији, где и предаје, а када затреба, зна добро да спреми подварак.
У Америци живи већ 24 године. У САД је отишла након докторирања на Економском факултету у Београду. Препознали су потенцијал и уместо три месеца постдокторских студија, Гордана је остала прво као научни истраживач, а после и као професор, па декан. Питамо је шта је у опису посла првог човека једног америчког факултета и да ли се по читав дан нервира због пара, као што је то случај на српским универзитетима.
– Не, не јурим паре – одговара с осмехом – то углавном ради ректорка. Волим да предајем, иако то није уобичајено за декане и посвећена сам студентима и унапређењу квалитета наставе. Развила сам мастер и докторски програм из међународног пословања. А уз помоћ колега и пријатеља широм света, организовала сам предмет који за циљ има упознавање и разумевање пословања и свеобухватно функционисање друштва једне земље. Били смо на Тајланду, у Сингапуру, Индији, два пута у Србији, Швајцарској, Аргентини, Бразилу, Чилеу, Данској, Доминиканској Републици…
Систем студија је другачији него у Србији, а ова професорка је и, бројним путовањима својих студента по свету, унела још једну новину у начин предавања:
– Однос са студентима је другачији него у Србији. Учи се у малим групама, знамо сваког студента по имену и презимену, шта им се дешава у животу, знамо како да их мотивишемо да постигну најбољи резултат.
У Орланду је око 500 студената, а на читавом универзитету, који има четири факултета и девет кампуса широм Америке, око 6.000 академаца. Пошто је у питању приватни универзитет, нема пријемног испита, а мастер програм, рецимо, кошта око 25.000 долара. Студентима су на располагању стипендије које даје факултет, држава, али и разне фирме и фондације.
– Индекс имају и млади и старији, од 18 до 55 година јер је животна и пословна филозофија да никада ниси стар за школу, за усавршавање или промену каријере. Моји студенти имају своје бизнисе, раде за профитне и непрофитне организације, имамо и међународне студенте и управо та различитост је наше највеће благо. Сарађујемо с факултетима из Данске, Кине, Индије, а од прошле године имамо и студенте из Србије, с Универзитета Сингидунум – прича Пешаковићева.
Када је реч о младој генерацији, нема велике разлике између Србије и Америке – одраста „палац генерација”, којој је све доступно путем мобилног телефона, концентрација је увек изазов, с осмехом додаје Гордана, што захтева и другачије методе предавања, односно да се и професори прилагођавају новом времену.
– Окренути смо окружењу, малим и средњим предузећима. Моји студенти у оквиру завршног предмета на магистратури, на пример, раде пословни план правих компанија, план привредног развоја града. Суштина образовања је да помогнеш другима и томе учимо студенте – прича професорка и наводи пример жене која је покренула фондацију за помоћ женама које пролазе кроз тешке животне проблеме, од развода и болести до губитка посла. Ова дивна идеја није била пословно разрађена како треба и ту су на сцену ступили Горданини студенти, који су на крају расплакали власницу фондације када је видела нови пословни план који су студенти урадили.
– Живим у граду у којем се налази „Београдски читач”, скулптура посвећена читању књига с речима Доситеја Обрадовића („Онај ко чита може разум просветити, побољшати срце и улепшати нарав”), која је постављена на самом улазу у градску скупштину. У Кеселберију живи око 200 српских породица окупљених око прелепе Цркве Свете Петке. Сваке године се организује Српски фестивал, на којем се Американци упознају с нашом храном, фолклором, обичајима, продају се књиге и сувенири… – прича нам ова професорка.
Да подсетимо оне који нису чули: Гордана је заједно с књижевницом Горданом Влајић и новинарком Тањом Шикић била иницијатор пројекта „Београдски читач” и постављања истоимене скулптуре у парку на Чубури. У међувремену, анимирала је надлежне у градској управи Кеселберија и добила њихову подршку за постављање обележја које данас представља симбол културне сарадње две земље. Врачарско обележје је извајао двадесетпетогодишњи Београђанин Андрија Васиљевић, а на Флориди је дело његовог вршњака из Власотинца Милоша Шарића.
Каже да воли Флориду, иако је изузетно топло, „захлађење” је када буде 22 степена, али је зато прелепа природа, на све стране су различито растиње и птице... Живи и храни се једноставно, што због обавеза, што због високе температуре и труди се да барем два-три пута годишње дође у Србију.
Извор: Политика