A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Melodije bliske srcu

U ciklusu „Nove godine“, Beogradska filharmonija obeležiće u četvrtak Novu godinu po julijanskom kalendaru izvodeći muziku iz najpoznatijih domaćih filmova. Ovu „muzičku sinemaniju“ na Kolarcu predvodiće mladi Vladimir Kulenović, rezidencijalni dirigent filharmonije. Publika će se priseti antologijskih melodija iz „Otpisanih“, „Maratonaca“, „Balkan ekspresa“, „Nacionalne klase“, „Petrijinog venca“ i drugih dela.

.

Mladi umetnik, koji gradi uspešnu karujeru u SAD, nedavno je pred američkom publikom dirigovao repertoar iz Diznijevih filmova. Srpski film mu je, otvoreno priznaje, „bliži srcu“.

- Ono zbog čega mi je ovaj koncert posebno drag je zato što je to muzika iz filmova uz koje smo odrasli i koje smo voleli - kaže za „Novosti“ Kulenović.

Kao stalni dirigent Simfonijskog orkestra u Juti, srpski umetnik održi oko sto koncerata godišnje, a često gostuje u Evropi i Aziji. Našao se i na listi šest najperspektivnijih dirigenata u Americi, što mu donosi pozive za gostovanja sa uglednim orkestrima.

- Kada sam diplomirao, u kratkom periodu nastupao sam u SAD, Japanu, Tajlandu i Srbiji. To je odlična prilika da vidite razliku između evropske, američke ili azijske publike. I ne samo publike, jer su temperament, kultura, sviranje i ponašanje okrestara drugačiji. Dirigent mora da bude kameleon, da se prilagodi sredini - objašnjava Kulenović. - U Srbiji mi je najbolje. Ako bih negde ostajao po izboru, to bi bilo ovde.

Želja mu je i da u budućnosti češće izvodi dela svog oca, kompozitora Vuka Kulenovića, profesora na Berkliju.

Simfonijski orkestar Jute, gde je Kulenović stalni dirigent, smešten je u Solt Lejk Sitiju, a delom ga finansira država. Osim nastupa širom Amerike, ovaj ansambl svake godine predstavlja se i najmlađoj publici, gostujući po školama, što je, po njegovim rečima, odličan primer za sve druge orkestre.

- Odlazimo u škole, „držimo časove“ najmlađima, što zaista pravi veliku razliku kasnije. Jer, ta deca pričaju roditeljima i sa njima dolaze na koncerte. Jednostavno, zavolimo se i budemo dobrodošli u njihovim životima. Dobijate publiku koja vam je verna - objašnjava Kulenović.

Porodica

Vladimir potiče iz umetničke porodice. Osim oca kompozitora, njegov deda Skender Kulenović bio je čuveni pesnik, a baba Vera Crvenčanin Kulenović prva žena reditelj u Srbiji.

- Moj otac je bio i profesionalni vaterpolista, a i ja sam se bavio sportom - skijanje je moja druga ljubav. Volim tenis, a u poslednje vreme sam posvećen ronjenju. Moram da se pohvalim da sam nedavno oborio svoj lični rekord u ronjenju na dah, spustio sam se do dubine od 30 metara!


SA

 

People Directory

Sedam generala srpskog porekla

piše: Marko Lopušina

Admiral Stevan Mandarić bio je ratni heroj i osvajač Japana, a Rudolf Ostović sa 35 godina najmlađi američki general i savetnik Kolina Pauela. Tereza Đurić ušla u anale američke vojske - 2008. postala je brigadni general.

SVAKAKO najpoznatiji srpski oficir u Americi bio je admiral Stevan Mandarić. Ovaj potomak naših iseljenika rođen je 1911. u Feniksu. Njegov otac Samojlo Mandarić došao je iz Vrepca u Liki, a majka Sofija rođena je u Slavoniji. Još u srednjoj školi Stevan je postao posvećen vojsci kao "haj skul kadet". Sa 14 godina, tvrdeći da ima 18, priključio se Nacionalnoj gardi. Istovremeno je radio u novinama u Freznou kao reporter. Tri godine kasnije postao je narednik u Nacionalnoj gardi. Bio je jedan od retkih Srba koji su završili Pomorsku akademiju u Anapolisu, u državi Merilend.

Kada je kalifornijski kongresmen Barbur postavio 18-godišnjeg Stevana Mandarića u američku Pomorsku akademiju 1929. godine, niko nije mogao zamisliti šta će sve tog mladića čekati u tri decenije dugoj pomorskoj karijeri.

Read more ...

Publishing

In the Mirror

A Collection of Iconographic Essays and Illustrations

By Fr. Stamatis Skliris

The Serbian Orthodox Diocese of Western America is pleased to announce the publication of an outstanding book by Fr. Stamatis Skliris, a disciple of the great twentieth-century theologians Archimandrite Justin Popovich and Bishop Athanasius Yevtich. Fr. Stamatis is a parish priest in Athens and is renowned as an iconographer and as a writer and lecturer on Byzantine iconography.

In the Mirror is the second of a planned collection of works of contemporary theologians. It is an anthology of Fr. Stamatis’ articles which have appeared in Greek and Serbian. In it, he combines adherence to the teachings of the Church Fathers with a vibrant expression of faith through the experience of Christ in the Church. The book is adorned with more than 200 striking icons and illustrations by Fr. Stamatis.

Read more ...