A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Српкиња двоструки амерички академик

Гордана Вуњак-Новаковић 2012. изабрана у Националну инжењерску академију, а недавно у Медицински институт – оба под окриљем Националне академије наука.

Најбоља српска научница свих времена Гордана Вуњак-Новаковић недавно је – сликовито говорећи – постала двоструки амерички академик.Пре две године изабрана је у Националну инжењерску академију, а минулих дана у Медицински институт. Два поменута огранка и Национални истраживачки савет чине најугледније у свету учено друштво – Националну академију наука САД. Други пут потврђено јој је почасно место у друштву више од 300 нобеловаца, колико их је у њеном саставу.

.

Гордана Вуњак-Новаковић је професор биомедицинског инжењерства и медицинских наука на чувеном Универзитету Колумбија у Њујорку, на којем је дубоки траг оставио српски великан Михајло Пупини директор Лабораторије за матичне ћелије и инжењерство ткива.

„Вест ме је одушевила, то је изузетно велика част. Моја лабораторија вредно ради на осмишљавању нових технологија за обнављање костију, срца и плућа и испитивање лекова на људском ткиву”, наглашава професор др Гордана Вуњак-Новаковић. „Управо улазимо у епоху персонализоване медицине, што је најузбудљивије време за једног биомедицинског инжењера. Врло смо задовољни због напретка који чинимо на овим пољима. Наше истраживање представља врло узбудљиву сарадњу између биологије и инжењерства.”

Национална академија, може се рећи, има три огранка – за науку, за инжењерство и за медицину, који су тим редом основани. Председник Абрахам Линколн потписао је конгресну повељу 1863. којом се утемељује Национална академија. Готово век доцније установљена је Национална инжењерска академија (1964), а 1970. Институт за медицину (својеврсна медицинска академија). Национални савет за истраживање заживео је 1916. одлуком тадашњег председника Вудра Вилсона.

Сва четири удружења су почасна и невладина, а окупљају врхунске научнике и стручњаке који без долара надокнаде потпомажу науку, инжењерство и медицину. Укупан збир премашује 6.300 чланова. Сваке године постојећи бирају нове из редова најбољих у истраживању. Институт за медицину их има од 2.012, са 70 новоустоличених протеклог октобра из САД и десет придружених из света. Увршћење у чланство сматра се једним од највећих признања сваком појединцу за достигнућа у здравству и медицини.

„Избор у инжењерско одељење Америчке академију наука доживљавам као огромну част. Заиста сам срећна што сам прва Српкиња и истовремено прва жена на Универзитету Колумбија која је добила то професионално признање. Наравно, то је признање професији којом се бавим, факултету на коме радим и земљи из које потичем. Национална академија (више од 300 нобеловаца), која је еквивалент нашој САНУ, састоји се из три дела: наука (у коју улази и уметност, али је нема у наслову), инжењерство и медицина. У САД је зову NationalAcademies (плурал), као што би код нас рекли Национална академија (сингулар). Приметила сам да наши људи не разумеју када се каже Инжењерска академија, можда зато што у Србији имамо Инжењерску академију изван САНУ”, изјавила је 2012. у ексклузивном разговору за „Политику”професор др Гордана Вуњак-Новаковић, професорка на Колумбија универзитету, без сумње перјаница српске науке у свету (приближно 24.500 цитата на „Гугл научнику” или око 15.000 на „Веб ов сајенс”).

Нове чланове предлажу постојећи, углавном на основу доприноса науци, цитираности и утицаја објављених радова. После расправа у појединим одељењима, сви чланови Националне академије гласају. Потребно је сакупити 85 одсто гласова „за” да би неко био изабран! Густо решето, нема шта.

Српкиња која је у науци постигла више но иједна друга нашег рода подсећа да је Технолошком факултету у Београду стекла врхунско образовање и научила да истражује.С докторатом из хемијског инжењерства отиснула се преко Атлантског океана, јер је том наумуохрабрио ментор професор др Драгољуб Вуковић.

Као стипендиста Фулбрајтове фондације стигла је у Бостон на славни Масачусетски институт за технологију (МИТ). Имала је среће да сретне најпознатијег и највише цитираног биоинжењера нашег времена, професора Роберта Лангера, који јој је открио нову област – инжењерство ткива.

Чланица је бројних најугледнијих научних друштава и академија у свету, укључујући САНУ. Има 70 патената, признатих и пријављених.

Станко Стојиљковић
Политика, 20. 11. 2014.


SA

 

People Directory

Ilija Ika Panajotovic

Ilija "Ika" Panajotovic (25 April 1932 - 18 July 2001) was a Serbian film producer and tennis player.

Panajotovic, who made the junior semi-finals at Wimbledon in 1948, won back to back Yugoslavian Junior Championship titles in 1948 and 1949.

The Serbian competed in 12 Grand Slam tournaments during his career, all in the 1950s. He appeared at Wimbledon seven times and played in the French Championships on five occasions. From 1953 to 1959, Panajotovic participated in Wimbledon every year and made the third round in the 1958 Championships. He had a five set win over Akhtar Ali in the second round, before exiting to tournament with a loss to sixth seed Kurt Nielsen. In the men's doubles he also had success, with Panajotovic and his partner Ivko Plecevic reaching the quarter-finals.

.
Read more ...

Publishing

Савремени еклисиолошки подсетник о Дијаспори

Историја и анализа тзв. „Америчког раскола“ (1963-1992) и предлози за његово превазилажење

Епископ Атанасије (Јевтић)

У издању Севастијан преса из Лос Анђелеса и Братства Св. Симона Мироточивог из Врњачке Бање, недавно је изашла нова књига Атанасија (Јевтића), умировљеног Владике херцеговачког, Савремени еклисиолошки подсетник о Дијаспори - Историја и анализа тзв. „Америчког раскола“ (1963-1992) и предлози за његово превазилажење.

Текст ове књиге је написан сада већ далеке 1990.године, и до данас био необјављен будући да је само за Синодске Оце Архијереје био намењен ради превазилажења тзв. „Америчког раскола“. Данас, када је тај српски раскол литургијски и административно превазиђен, сасвим је разумљиво и пожељно било да се овај текст предочи јавности.

На молбу Светог Архијерејског Синода, ондашњи јеромонах Атанасије је сва питања везана за болни раскол у српској дијаспори ставио под светлост православне Еклисиологије и Предања, што је био једини начин за њихово суочавање како би се дошло што ближе до зацељивања раскола. Читалац ће приметити како је он савесно и непристрасно проанализирао цело питање раскола и дао целисходне икономијске предлоге за његово решење. Ова књига је резултат његовог савесног христољубивог и црквољубивог рада.

Конкретан резултат Атанасијевог еклисиолошког предлога била је обнова евхаристијског општења и помирења које је постигнуто на празник Сретења Господњег, 15. фебруара 1992. године у Саборној Цркви у Београду, када су Српски Патријарх Павле и чланови Светог Архијерејског Сабора служили са Митрополитом Иринејем (Ковачевићем), дотадашњим епископом у расколу. Коначно, 21. маја 2009. године, Свети Архијерејски Сабор је донео одлуку и о коначном административном јединству Српске Цркве у Северној и Јужној Америци.

Истовремено, ова књига осветљава битно питање Дијаспоре. Дијаспора је пред Православну Цркву поставила два битна проблема: питање провере исправности нашег схватања Цркве, оног које се у последњим вековима код многих од нас усталило, и питање мисије Цркве у свету.

Књига је изашла са благословом Епископа новограчаничког и средњезападноамеричког Лонгина и Епископа западноамеричког Максима.

Књигу можете наручити по цени од $15 код:
Western American Diocese
1621 West Garvey Avenue Alhambra CA, 91803
847 571-3600, 626 289 9061, 626 284 1484 (fax), Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Visit our online store at http://westsrbdio.org/en/sebastian-press/sebastian-press-publications


Contemporary Ecclesiological Reminderon the Diaspora:
History and analysis of so called “American schism” (1963-1992) and recommendations for its overcoming

by Bishop Athanasius (Yevtich)

Recently, a new book by Athanasius (Yevtich), retired Bishop of Herzegovina, was published in Serbian by Sebastian Press of Los Angeles in cooperation with St. Simeon the Myrrh-streaming of Vrnjacka Banja.

This book was written in a now already distant year of 1990. This is its first publishing since the original intent was to have it available only for the hierarchs of the Holy Synod for the purpose of overcoming the so-called “American schism” within the Serbian diaspora. Presently, as the Serbian schism has been liturgically and administratively vanquished, it is understandable and desirable to have this valuable research available to the public.

At the request of the Holy Synod, back then hieromonk Atanasije acceded to collect all relevant documents in reference to painful schism in Serbian Diaspora, placing them in the light of Orthodox Ecclesiology and Holy Tradition, which was the only way to face it properly and bring it closer to healing.The readers will notice how Bishop Atanasije analyzed responsibly, and impartially the whole question of schism, and at the same time provided comprehensive, integral and thorough ecclesial economy, recomendations for solutions.This book is the result of his Christ-loving and Church-loving labor.

A tangible result of Atanasije's ecclesiological recommendation was the Eucharistic renewal, communion, and reconciliation which was established on the Feast of the Meeting of the Lord in the Temple, February 15, 1992. At the Cathedral in Belgrade, His Holiness Patriarch Paul and hierarchs of the Holy Episcopal Assembly celebrated for the first time together since the schism, with Metropolitan Iriney (Kovacevic), up until then, schismatic bishop in Diaspora.Finally, on May 21, 2009, the Holy Assembly made a decission about conclusive administrative unity of the Serbian Orthodox Church in North and South America.

In the same time this book reveals crucial question regarding Diaspora, because ecclesial organization of the Orthodox Church abroad presents itself with at least two problems: a) a check-up of our interpretation and comprehension of the Church, especifically of the last couple of centuries existing convictions, and b) a question of the Church mission in the World.

This book is published with the blessings of His Grace, Bishop Longin of New Gracanica - Midwestern America, and His Grace, Bishop Maxim of Western American Diocese, of the Serbian Orthodox Church for North and South America.

Price $15

Call us today with your order!
Western American Diocese
1621West Garvey Avenue Alhambra CA, 91803
847 571-3600, 626 289 9061, 626 284 1484 (fax), Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Visit our online store at http://westsrbdio.org/en/sebastian-press/sebastian-press-publications