A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Александар Кесић - главни играч Универзитета Чарлстон у Западној Вирџинији

Александар Кесић (23) кошарком је почео да се бави пре више од десет година, а пут га је преко школе Партизана, Звездаре и Житка одвео до Америке. Четврти разред средње школе завршио је у Хентигтнону после чега је уписао колеџ Ајона у Њујорку. Уследила је повреда и пауза од једне године, а данас је главни играч Универзитета Чарлстон у Западној Вирџинији.

.

– Прве године на факултету изабран сам у најбољу петорку тима, састављеног од играча који су тек уписали студије. Ове сезоне освојили смо нашу конференцију и пласирали се на завршно Национално такмичење Америке. Такође, уврштен сам у другу петорке лиге, као и у другу петорку завршног турнира – каже за „Политику” Кесић, други стрелац Чарлстона (просек 14,6 поена), први скакач (6,5) и први по проценту шута за три поена (49 %).

Национална колеџ спортска федерација (НЦАА) у кошарци има три дивизије, свака од њих има око 16 конференција и више од хиљаду екипа:

– Све је подељено по областима. Примера ради конференција у којој игра мој тим, обухвата Вирџинију, Западну Вирџинију, Кентаки и Охајо – објашњава Кесић. – Дивизије нису организоване по принципу да тим који освоји нижи ранг улази у виши. Потребно је да колеџ испуни одређене услове, почев од финансијских, инфраструктурних, образовних и спортских. Није реткост да екипа из друге дивизије победи неку из прве, једноставно има јачи тим, али не испуњава неке од наведених услова за напредак у виши ранг.

На крају сезоне најбоље екипе из сваке конференције широм Америке састају се на завршном турниру, популарном „мартовском лудилу”:

– Током целе сезоне прате се игре екипа из свих делова Америке. Победник сваке од конференција има осигурано место на завршници, а уколико остале екипе покажу квалитет постоји шанса да из једне конференција на „мартовско лудило” оде и по четири екипе. О томе одлучују ранг листе и тимови састављени од тренера, бивших играча, новинара и скаута. Ако они процене да имате квалитет нађи ће те се на завршници.

У тек окончаној сезони екипа за који наступа Александар Кесић освојила је „Маутин ист” конференцију и обезбедила пласман на велику завршницу:

– Нашли смо међу 64 најјача тима Америке. Ово је за нас била друга узастопна година учешћа на „мартовском лудилу” и друга сезона коју смо завршили међу 25 најбоља колеџа у земљи.

У сезони у којој је наговестио велике могућности Кесић се нашао међу 50 најпрецизнијих шутера читавог такмичења (57 одсто из игре):

– Велику захвалности дугујем мојим саиграчима. Напредовао сам доста у односу на прву годину, али заиста то не би могао без њих. Играо сам са одличним кошаркашима, који су пре свега сјајни људи.

У годинама иза нас велики број младих кошаркаша са простора Балкана обрео се у Америци:

– Сусрео сам се са доста играча из наше земље и околних земаља. Примера ради са Николом Гајићем из Републике Српске сам играо и Житку, а он је данас један од најуспешнијих играча колеџ кошарке у Америци. Дипломирао је, играо је у првој дивизији и нашао се на ширем списку репрезентације БиХ.

Услови тренирања, учења и животa су далеко изнад онога што се виђа код нас:

–Американци воде велику бригу о спортистима и све је подређено њима и њиховом успеху. Камп у коме живите је одлично организован, све вам је почев од амфитеатара за предавања до сала за тренирање на пет минута шетње. Тренинзи су у предсезони два пута дневно, док у току сезоне тренирате после предавања. Утакмице су суботом, а недеља је дан предвиђен за одмор, што је прописано и правилима лиге. Такође, имате и број сати предвиђен за тренирања у току сезоне, како не би дошло до превеликог форсирања играча и повреда. Када идете на гостовања, са вама су увек асистенти који вам помажу око учења и обавеза на факултету и увек су ту за вас.

Ипак жеља младог кошаркаша је повратак у Србију, где жели да се професионално бави кошарком и једног дана заигра репрезентацију:

– Остале су ми још две године студија, укључујући и мастер. Дипломираћу у децембру, али су ми са факултета омогућили да играм кошарку и за време мастер студија. Уколико се покажем добро и будем на задовољавајућем нивоу, моја је жеља да заиграм професионалну кошарку и да једног дана обучем дрес са државним грбом.

Политика, 27. 6. 2014.
Фотографија: Шампионски прстен из „Маунт ист” конференције: Александар Кесић испред „Политике” (Фото Зоран Аксентијевић)


SA

 

People Directory

Bishop Danilo (Krstić)

Born on May 13, 1927 in Novi Sad, Danilo studied law in Belgrade, and graduated from Sorbonne in literature in 1952. From 1954 to 1958 he studied theology at the Saint Sergius’ Academy in Paris. While studying in Paris, he became acquainted with Bishop John of Shanghai, and he underwent a spiritual renewal. His doctoral thesis On Divine Philanthropy: From Plato to John Chrysostom, he completed under Fr George Florovsky at Harvard in 1968 (under the title: St. John Chrysostom as the Theologian of Divine Philanthropy; reprinted in Theologia, Athens, 1983).

Read more ...

Publishing

The One and the Many

Studies of God, Man, the Church, and the World today

by Metropolitan John D. Zizioulas

This volume offers a collection of Zizioulas articles which have appeared mostly in English, and which present his trinianatarian doctrine of God, as well as his theological account of the Church as the place in which freedom and communion are actualized. The title, The One and the Many, suggests the idea of a profound relationship that exists between the Persons in the Holy Trinity, between Christ and the Church, between one Catholic Church and many catholic Churches. On each of these levels of communion, each one is called to receive from one another and indeed to receive one another. And while this is understandable at the Triadological and Christological levels, it raises all sorts of fundamental ecclesiological questions, since the highest point of unity in this context is both the mutual ecclesial-eucharistic recognition and agreement on doctrine and canonical-eccelesiological organization.

Read more ...