A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Уметност и стварност српским очима

Књига „Уметност и стварност српским очима” Светлане Ракић, која предаје историју уметности на Френклин колеџу у Френклину, Индијана, представљена је јуче у Библиотеци града. Рођена у Сарајеву, др Светлана Ракић је студије историје уметности завршила у Београду. Докторирала је на Универзитету Индијане у Блумингтону, САД. Објавила је две студије о српским иконама из БиХ, монографију о савременом америчком сликару српског порекла Александру Марковићу, и низ чланака у часописима САД.

Ауторка је рекла да није реч о антологији, и да је могло још уметника да се нађе у њој. Ипак, изабрала је 21 српског сликара, на чијим се делима, насталим после 1992, види одраз друштвено-политичке стварности, сликара који су, како је рекла, доживели прекрајање карте Балкана, били сведоци транзиције и нових геостратешких подела, који су прешли трновит пут од вере у свеопшти напредак, до сумње у сопствени идентитет. Реч је о Милану Блануши, Милутину Драгојловићу, Владимиру Дуњићу, Душану Оташевићу, Велизару Крстићу, Даници Масниковић, Тијани Фишић, и другима.

.

– Овим сликарима свет се указује као нестабилан и циничан, али и поред тога њихова уметност говори и о неисцрпној лепоти живљења. У непокоривој стварности се тако налази парадокс љубави и бола, ероса и танатоса. Нико од њих не мисли да уметност може нешто да измени у свету, али у нашим сусретима су истакли да она ипак избавља од тривијалне свакодневице и неправди које живот доноси – каже Светлана Ракић, додајући да су амерички професори рекли да у књизи нема ни једне „слабе” слике, и да нису могли ни да замисле да се у некој земљи, о којој тако мало знају, тако добро слика...

Књигa „Уметност и стварност” објављена је прошле године на енглеском, а сада, у преводу Светлане и Богдана Ракића, у издању „Агоре” из Зрењанина и Арсена Панковића из САД. Предговор за ову нетипичну уметничку монографију написао је Богдан Ракић, у којем упућује америчког читаоца у друштвено-политичка дешавања у Србији почетком 20. века: од геополитичког положаја наше државе, Првог светског рата, до распада Југославије, Арканових акција, комунистичког режима и демонстрација против Милошевића, до Нато бомбардовања, убиства премијера, хашких суђења, Шешеља, Готовине, Харадинаја, и Бриселског споразума; до избеглица, Хашима Тачија, статуса Косова и Метохије, страних амбасада, па до Андрића, добитника Нинове награде, и Љубомира Симовића, Матије Бећковића, Рајка Петрова Нога... Богдан Ракић каже да српски читалац све то већ зна, и да је предговор више „рам за слику” који подсећа на контекст у којем су слике настале. Издавач Ненад Шапоња сматра да Ракић супериорно и продубљено пише о нашој савремености, „на начин на који би се мало ко одавде усудио да напише такав текст”. Рецензент је Драган Јовановић Данилов.

Политика, 11. 6. 2015.


SA

 

People Directory

Predrag Cicovacki

Professor at the College of the Holy Cross

Research Interests: Kant, Dostoevsky, Schweitzer, Gandhi; Problems of evil and violence; Theories of Values

Special Interests: National Chess Master and honorary member of Alpha Sigma Nu (2004-present)

Predrag Cicovacki is Professor of Philosophy and O'Leary Research Fellow at the College of the Holy Cross (USA). He has been teaching at Holy Cross since 1991. He also served as a visiting professor in Germany, Russia, Luxembourg, Serbia, and France.

Read more ...

Publishing

All Roads Lead to Jackson

Serbian American Contributions in Amador County, California, since the Gold Rush
Milina Jovanović offers a unique compilation of individual and family immigration stories that include enormous contributions to the development of California and significant community involvement. In this version of people’s history she chronicles how Serbian Americans have strengthened community, region, state, and country through the endeavors and struggles of 150 years. This book also focuses on women’s contributions that are too often overlooked. Ms. Jovanović’s study reveals that Jackson not only remains an original and symbolic home to Serbian Americans and Serbian Orthodox religion, but also an oasis where the Serbian community has preserved its positive reputation and social influence.

Read more ...